Un text semnat de Ion Iliescu în „Washington Post“ a dinamitat, în urmă cu 15 ani, relaţiile româno-ruse. Cunoscut în întreaga lume drept un filorus şcolit la Moscova, Iliescu i-a rugat pe americani să protejeze România de interesele exploatatoare ale Federaţiei Ruse. ŞTIRI PE ACEEAŞI TEMĂ Ion Iliescu aduce lămuriri privind „înţelegerea cu Putin“ EXCLUSIV Ion Iliescu: „Am avut o înţelegere cu Putin. Rusia nu-şi poat... „Ţineţi Rusia departe de Dunăre“, aşa s-a numit articolul semnat la 23 mai 1999 de Ion Iliescu – pe atunci liderul Partidului Democraţiei Sociale din România (PDSR) – în ziarul american „Washington Post“. Textul politicianului român a apărut în contextul în care Rusia, ca parte a grupului G8, era invitată la negocierile pentru asigurarea păcii în Iugoslavia. Conform articolului, Iliescu se temea de revenirea tancurilor ruseşti pe teritoriul României. "Schimbarea de macaz" a fostului preşedinte a fost cu atât mai bizară cu cât acesta, cel puţin la nivel declarativ, era împotriva survolării spaţiului aerian românesc de câtre avioanele NATO. Multe semne de întrebare a iscat articolul semnat de Iliescu. A fost scris, într-adevăr, de el? Oficialii ruşi au declarat public că textul a fost redactat de strategi americani, iar Iliescu şi-a pus semnătura, pentru a-şi spăla imaginea de rusofil, în perspectiva alegerilor din 2000. Atitudinea ulterioară a lui Iliescu a arătat că ideile din textul cu pricina nu-i aparţin. La patru zile după apariţia articolului, Iliescu declara, sfidând logica şi puterea tuşului aşternut pe hârtie, că, de fapt, textul este critic la adresa NATO, nicidecum a Rusiei. Adevărul despre acest articol nu a ieşit la iveală, însă el este unul dintre acele puncte de inflexiune care au schimbat parcursul ţării noastre. „Rusia de mâine ne va fi ostilă“, prognostica, în articolul de acum 15 ani, Ion Iliescu. Timpul a demonstrat că a avut dreptate. PDSR şi axa Rusia – Belarus – Iugoslavia În mai 1999, România era o ţară în derivă. Respinsă de NATO şi de UE, cu o creştere alarmantă a extremismului antioccidental (concretizată prin scorul uriaş realizat de PRM la alegerile din 2000), cu o populaţie dezgustată de politicieni şi de ecoul războiului de la graniţă (bombardamentele NATO asupra Iugoslaviei). Instabilitatea transformase România în tărâmul oricăror posibilităţi geopolitice. Pe plan intern, scenariul nu era însă greu de ghicit: exasperaţi de guvernarea lamentabilă a CDR, românii urmau să revină la Ion Iliescu/PDSR. Iar presa românească colporta ideea ralierii PDSR-ului (pe atunci, cel mai puternic partid de Opoziţie) la axa Rusia – Belarus – Iugoslavia. A fost momentul în care Ion Iliescu a făcut o vizită în SUA. Câteva săptămâni mai târziu avea să apară în „Washington Post“ acest articol:
Citeste mai mult: adev.ro/n58o7e